9 grudnia w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”, uczniowie klas młodszych zwiedzili zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu oraz Radiostację w Gliwicach.
Na początku wycieczki wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kaski, a przewodnik udzielił mam instrukcji, jak bezpiecznie poruszać się w kopalni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poziomu 170 m. Pod ziemię zjechaliśmy szolą, co było dużą atrakcją i wywołało wiele emocji. Przewodnik opowiadał o trudzie pracy w kopalni, sięgającego początków XX wieku. Zwiedziliśmy świetnie zachowane stajnie końskie oraz poznaliśmy, jaką rolę odegrały konie w historii górnictwa. Dzięki elektom multimedialnym mogliśmy zobaczyć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na górników. Poznaliśmy patronkę górników – św. Barbarę. Zwiedziliśmy kaplicę pod jej wezwaniem oraz poznaliśmy górnicze pozdrowienie “Szczęść Boże”, które towarzyszyło nam całą wycieczkę. Następnie zjechaliśmy na poziom 320 metrów, gdzie największymi atrakcjami były ogromne maszyny górnicze: kombajn ścianowy i chodnikowy, a także elektryczna kolejka podwieszana, która jest jedyną taką kolejka na świecie udostępnianą turystom. Poziom ten pokazuje jak zmieniało się górnictwo technologicznie od XIX wieku, aż po czasy obecne. Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy w podziemnym Pubie, gdzie można było kupić pamiątki i odpocząć po trudach zwiedzania.
Następnie przejechaliśmy do Gliwic, aby zwiedzić zabytkową radiostację. Jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. Zbudowana została z belek z modrzewia syberyjskiego, połączonych ze sobą mosiężnymi śrubami. W budynku nadajnika zachowała się oryginalna aparatura radiowa.
Wycieczka przybliżyła uczniom tradycje górnicze Górnego Śląska oraz umożliwiła poznanie trudnej i niebezpiecznej pracy górnika.
Monika Papierok