Galeria

Posted on Posted in Bez kategorii, Kronika przedszkola

                                Listopad

29.11  Wycieczka do KWK Chwałowice

29 listopada przedszkolaki z grup “Słoneczka” pojechały na wycieczkę do kopalni Chwałowice zorganizowaną, dzięki pomocy pana Adama Szymury.

Dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte przez pracowników kopalni. Na wstępnie przedszkolaki zwiedziły izbę pamięci, gdzie dowiedziały się co jest potrzebne górnikowi do pracy oraz jak wygląda galowy strój górniczy. W nagrodę za dużą aktywność w odpowiadaniu na pytania dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Następnie dzieci przejechaliśmy do sztolni, gdzie każdy przedszkolak otrzymał hełm, by czuć się bezpiecznie i zobaczył jak wygląda praca górników pod ziemią. Po drodze zobaczyliśmy łaźnie i haki na których górnicy przechowują swoje ubrania. Na końcu w stacji ratowniczej ratownicy pokazali co potrzebne jest im w swojej pracy oraz pokazali bajkę edukacyjną na temat kopalni.

Teraz dzieci wiedzą, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika.

Życzmy wszystkim górnikom zdrowia i sił na kolejne lata pracy.

Szczęść Boże !!!

22.11 Dzień Misia

Warsztaty Kreatywne *Zrób Misia* z  Grajfką to zajęcia, w czasie których dzieci, bez użycia igły i nici, tworzą swoją własną misiową przytulankę.  Wybierają futerko misia, dopasowują mu oczka, własnoręcznie wypychają wnętrze przytulanki, wybierają jego ubiór i ozdoby, które nadadzą mu indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Przedszkolaki nadały  misiom imiona, otrzymując akt nadania imienia. Misie wykonane są z delikatnego, przyjemnego w dotyku materiału, wypełnione są specjalnym wypełnieniem. Aż proszą się o przytulanie!

21.11 Światowy Dzień życzliwości

Dzień Życzliwości to dzień dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. W tym dniu świętowało całe nasze przedszkole i szkoła.

 

20.11 Wizyta w Komendzie Policji w Rybniku

W listopadowy poranek w Komendzie Policji w Rybniku zrobiło się gwarno a to za sprawą dzieci z Przedszkola w Piecach. „Słoneczka” i „Motylki” bo tak nazywają się grupy dzieci długo czekały na tę wycieczkę. Sierżant sztabowy Lesław Mandrela z wielkim zaangażowaniem pokazał przedszkolakom swoje miejsce pracy. Na początku dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz w sieci. Zobaczyły także bajki profilaktyczne. Następnie poznały psa „ Thora” wraz ze swoim przewodnikiem. Maluchy mogły zobaczyć jak pies reaguje na komendy wydawane przez policjanta, a nawet wykonuje jego polecenia bez komendy głosowej, przekazane jedynie za pomocą gestów. Policjant wyjaśnił dzieciom na czym polega tresura psów służbowych oraz opowiedział o więzi jaka się tworzy pomiędzy psem, a jego przewodnikiem – zdarza się, że takie psy po zakończonej służbie zostają ze swoim panem do końca swoich dni. Dzieci miały także okazję zobaczyć wnętrze radiowozu, a na koniec cele więzienne. To była pierwsza, ale nie ostatnia wizyta przedszkolaków w Komendzie Policji w Rybniku oraz zapraszamy policjantów przewodników wraz z psami na odwiedzenie naszej placówki w nieco cieplejszych miesiącach.

13.11 Apel z okazji Święta Niepodległości 

                                 Październik

31.10 Wizyta Pani Jesieni

Serdecznie dziękujemy pani Ewie Kowol oraz pani Renacie Kolarczyk za bardzo ciekawe zajęcia, upominki i miłą atmosferę . Spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

30.10 Dzień Dyni

Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym dzieci z naszego przedszkola uczestnicząc w Święcie Dyni.

Wszystkie przedszkolaki miały ubrania w kolorze pomarańczowym. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Przedszkolaki odkryły również, co ukrywa dynia w środku i miały okazje spróbować pestek dyni.

Odbyły się również „dyniowe zabawy ”, które przyniosły wiele radości wszystkim dzieciom: dyniowy wyścig, segregowanie pestek dyni, tworzenie dyniowych portretów oraz dyń z masy solnej.

24.10 Wizyta pracowników Parku Krajobrazowego “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”

We wtorek 24 października nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Parku Krajobrazowego “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Opowiadali dzieciom o ptakach i innych zwierzętach leśnych. Prezentowali budki lęgowe, cykl wykluwania się ptaków, omawiali zwierzęta żyjące w lesie. Dzieci mogły pooglądać ślady zwierząt oraz rozwiązywać leśne zagadki. Zarówno “Motylki”  jak i “Słoneczka” odznaczali się wielką aktywnością podczas prelekcji.

W imieniu przedszkolaków i kadry pedagogicznej jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie.

13.10 Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 13 października 2023 r. w naszej szkole i przedszkolu świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele.

Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela. W tym roku pod hasłem „Nasze talenty dla was prezenty” przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne oraz plastyczne.

12.10 Pasowanie na przedszkolaka i starszaka

Już oficjalnie możemy nazwać dzieci “przedszkolakami”. Otóż dzisiaj miało miejsce uroczyste pasowanie na przedszkolaka wraz z poczęstunkiem zorganizowanym przez Radę Rodziców.
Dzieci pięknie się zaprezentowały śpiewając piosenki oraz grając na instrumentach muzycznych.
Dziękujemy pani Ani Bugdoł za piękny i przepyszny tort!

4.10 Sprzątanie Świata

Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki wyruszyły, aby posprzątać teren w pobliżu przedszkola.

Głównym celem tej akcji jest ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu.

Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi proekologicznymi nawykami.

Nasze przedszkole odwiedził pan policjant, który przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

 

 

                            Wrzesień 2023

W piątek 29 września dzieci z grupy Słoneczka odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Gaszowicach.
Przedszkolaki dowiedziały się o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, która nie polega tyko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, usuwaniu skutków wypadków samochodowych, wichur a także pomocy zwierzętom.
Słoneczka najpierw zwiedziły wszystkie pomieszczenia w remizie, a później miały okazję zobaczyć specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz strój w jaki ubierają się strażacy do akcji. Dużą atrakcją było przymierzanie hełmów oraz możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego, by choć przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Bardzo ciekawy okazał się strój zakładany do likwidacji gniazd szerszeni.
Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieci o zasadach bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń.
Dziękujemy strażakom za miłe i pouczające spotkanie. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju.
Celem zajęć w grupie Motylki i Słoneczka było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.
W tym dniu rozmawialiśmy o jabłkach, o ich wyglądzie, kolorach, wielkości, kształtach, smakach, różnych odmianach, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią.

Dziś pierwszy dzień  w przedszkolu po wakacyjnej przerwie!

Szczególnie ciepło witamy naszych nowych podopiecznych, którym życzymy szybkiej adaptacji.

Nasze przedszkole bierze udział w projektach:

                                         Czerwiec

12.06

Warsztaty z produkcji lodów z wykorzystaniem ciekłego azotu, które odbyły się dzięki Manufakturze Rybnickich Lodów Rzemieślniczych.

Tematem przewodnim warsztatów pana Tomka jest promocja zdrowego odżywiania zastosowana lodach i przedstawienie, że lody o obniżonej zawartości cukru są smaczniejsze i zdrowsze niż nam się wydaje.

Zajęcia zaczęły się wykładem na temat zdrowych nawyków żywieniowych, i produkcji lodów przy wykorzystaniu ciekłego azotu, następnie nasz gość pokazał nam proces tworzenia własnych smaków lodów wraz z ich degustacją.

Przedszkolaki miały możliwość przeprowadzić doświadczenia z ciekłym azotem – zamrażały popcorn, banana, balony a nawet różyczki.

Produkcja lodów z ciekłym azotem to nie tylko przysmak dla podniebienia, ale także całe spektrum pozytywnych emocji. To chwile, które zostaną na długo w naszej pamięci.

07.06 Sprintem do maratonu

Słoneczka wzięły udział w IX edycji wydarzenia SPRINTEM DO MARATONU.

Celem wydarzenia jest promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz kształtowanie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w dorosłym życiu.

Piknik Rodzinny

02.06.2023r.  przedszkolaczki zaprosiły swoich rodziców na występ przygotowany z okazji Święta Rodziny. Dzieci pięknie powiedziały wiersze, zaśpiewały piosenki i zatańczyły  tańce. Na koniec programu artystycznego, przedszkolaki  wręczyły rodzicom przygotowane prezenty wraz z życzeniami. Spotkanie z rodzicami zakończyło się słodkim poczęstunkiem na placu obok szkoły. Nie zabrakło  stoisk z pysznymi domowymi ciastami, lodami, grillowaną kiełbaską oraz innymi smakołykami jak granita, wata cukrowa itp. Rodzice zorganizowali także zjeżdżalnię dmuchaną, robili warkoczyki, tatuaże oraz przeprowadzali konkurencje sportowe.

Dzieciom bardzo podobały się wszystkie proponowane atrakcje, ale przede wszystkim cieszyły się, że mogły ten czas spędzić razem ze swoimi rodzicami. Piknik był okazją do wspólnej zabawy, integracji, rodzice poznają się między sobą, tworzy się społeczność i przyjazna atmosfera. Takie spotkania niewątpliwie wzmacniają więzi emocjonalne dziecka z rodziną, integrują rodziców z przedszkolem oraz stwarzają okazję do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pełnią też bardzo ważną rolę w integracji środowiska lokalnego.

Pragniemy podziękować wszystkim którzy wsparli organizacyjnie imprezę  głownie Radzie Rodziców oraz jej uczestnikom za liczny udział i wspólną zabawę. Śmiało możemy powiedzieć, że tegoroczna uroczystość na długo zostanie w pamięci naszych najmłodszych i ich najbliższych.

 

02.06 Wizyta pszczelarza

W dniu 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów.

Pan Maciej jest pszczelarzem i przyszedł do naszego przedszkola, aby opowiedzieć dzieciom o swojej pasji. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przyniesione do przedszkola ule oraz strój i narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza, dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka. Słoneczka i motylki poznały bliżej zwyczaje i funkcje pszczół.

Gość opowiedział również w jaki sposób, my ludzie, możemy pomóc przetrwać pszczołom. Każdy przedszkolak miał możliwość skosztowania miodu oraz pyłku pszczelego. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pachnące świeczki z wosku pszczelego. Serdecznie dziękujemy panu Maćkowi za miłą wizytę z okazji Dnia Pszczoły i poświęcony czas oraz zapraszamy za rok.

01.06 Przedszkoliada

Głównym celem Przedszkoliady jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, a także przygotowanie do podejmowania regularnego podejmowania ruchu teraz i w późniejszych latach. Sprzyja to ogólnemu rozwojowi dzieci, co przydaje się w codziennym życiu teraz i w przyszłości, ale także przy ewentualnym uprawianiu sportu w późniejszym wieku. Taka forma działania jest także mentalnym przygotowaniem dziecka do aktywności fizycznej i działania w grupie.

Przedszkolaki za swoje osiągnięcia w zawodach otrzymały medale, które wręczał dyrektor Mariusz Gawliczek.

                                                         Maj

30.05 Wizyta strażaków z OSP Jejkowice

W dniu 30 maja, przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości.

Nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jejkowic. W trakcie spotkania goście opowiedzieli dzieciom o swojej codziennej pracy, która jest ciężka i niebezpieczna, ale bardzo potrzebna i dająca dużo satysfakcji. Dzieci dowiedziały się, że strażak nie tylko gasi pożary, ale również udziela pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Zdarza się, że ich pomocy potrzebują również zwierzęta np. koty podczas zdejmowania z drzew.

Nasi goście przekazali najmłodszym ważne wiadomości dotyczące dbania o własne i innych bezpieczeństwo, a w razie wypadku, w jaki sposób wezwać pomoc. Przedszkolaki utrwaliły sobie numery alarmowe, które niezbędne w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.

Największe zainteresowanie dzieci wzbudził czerwony wóz strażacki. Przedszkolaki miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej pracy, przymierzyć hełm strażacki oraz wejść do wozu strażackiego.

Na zakończenie tej niesamowitej wizyty goście zaprezentowali działanie syreny strażackiej, armatki wodnej oraz kurtyny, która wywołała falę zachwytu i radości wśród przedszkolaków. Słoneczka i Motylki lali wodę z najprawdziwszego węża strażackiego dzięki czemu poczuły się jak prawdziwi strażacy.

Zapewne od teraz każdy chłopiec, a może i dziewczynka, marzy o tym by w przyszłości zostać odważnym i silnym strażakiem. Dzieci podziękowały przedstawicielom OSP z Jejkowic za poświęcony czas oraz przekazanie ciekawych i pouczających wiadomości, które będą utrwalać przy każdej okazji, wręczyły podziękowania i drobny upominek 

oraz zaprosiły zaprzyjaźnionych strażaków do wizyty za rok.

26.05 Wizyta żołnierza

W ramach preorientacji zawodowej w naszym przedszkolu

Słoneczka i Motylki odwiedził Pan Michał Hajzyk tata Mikołaja i Marcelinki.

Pan Michał jest żołnierzem służącym w

6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach

i w ramach naszego zaproszenia przygotował pogadankę o bardzo ważnym i trudnym zawodzie żołnierza.

Po powitaniu z dziećmi Pan Michał zapoznał przedszkolaki z najważniejszymi aspektami swojej pracy – służby w wojsku. Tata Mikołaja i Marceliny pokazał Słoneczkom i Motylkom atrybuty żołnierza. Dzieci mogły przymierzyć hełm, kamizelkę i pas wojskowy, zobaczyły jak wygląda wojskowy ubiór. Dzieci były zafascynowane!

Przedszkolaki dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju.

Na etapie edukacji przedszkolnej celem preorientacji zawodowej jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień. Po dzisiejszych zajęciach, wielu chłopców oraz dziewczynek chciałoby w przyszłości zostać żołnierzami!

Na zakończenie w wyrazie wdzięczności przedszkolaki wręczyły gościowi podziękowanie.

Motylki i Słoneczka serdecznie dziękują Panu Michałowi

za przybycie do przedszkola, za poświęcony czas

i pokazanie jak niezwykle ważny jest zawód żołnierza oraz

zapraszają za rok.

24 maja  Słoneczka i Motylki odwiedziły dzikie zwierzęta w chorzowskim  ZOO

Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą oraz  zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt . Wycieczka przedszkolaków do zoo była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Podczas spaceru po alejach zoo przedszkolaki widziały wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt.

Większość z dzieci po raz pierwszy uczestniczyła w takiej samodzielnej wyprawie z dala od rodziców.

Wycieczka , która odbyła się dzięki Radzie Rodziców Przedszkola  była bardzo udana. Bardzo dziękujemy.

23 maja wizyta w Zakątku Zwierzątek     

Na początku dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których sądziły wybrane warzywa. Następnie karmiły alpaki i kozy, głaskały króliki i widziały kangura oraz małpkę. Na koniec były kolorowanki i swobodne zabawy na placu zabaw. Pogoda dopisała więc wyjazd był bardzo udany 😊

“Odlotowe pokazy”

Odlotowe Pokazy gościły u nas z SOWAMI
Zachwytom i emocjom nie było końca!
Obcowanie ze zwierzętami sprzyja rozbudzaniu ciekawości na temat świata przyrodniczego, a także uczy troski, odpowiedzialności, wrażliwości.
Dziękujemy za zajęcia i przybliżenie przedszkolakom sowich zwyczajów ☺️

                                                                                                                                                     Kwiecień

26.04 Apel z okazji Świąt Majowych

W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce ważne święta państwowe. Obok Święta Pracy – 1 maja, dla nas Polaków szczególnie ważne są: Święto Flagi – 2 maja i Święto Konstytucji – 3 maja.

W naszej szkole i przedszkolu  również uroczyście obchodziliśmy święta majowe. Z tej okazji przedszkolaki śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym.

24.04  Szaleństwo Słoneczek na placu zabaw

21.04 Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status.  Z tej okazji, w piątek przedszkolaki zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku przedszkola i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu.

Pogoda dopisała, dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości dzieci udało się zebrać śmieci, które zostały złożone do odpowiednich pojemników. Za ciężką pracę wszyscy otrzymali medal „Przyjaciela przyrody”.

Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.

Międzyprzedszkolny i Międzyszkolny konkurs gwary śląskiej z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego pt.”GODOMY PO NASZYMU”.

Dnia 17-go kwietnia 2023r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Górkach Śląskich odbył się Międzyprzedszkolny i Międzyszkolny konkurs gwary śląskiej z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego pt.”GODOMY PO NASZYMU” pod patronatem Pani Senator Ewy Gawęda i Wójta Gminy Nędza – Anny Iskała. W konkursie wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Celem konkursu było pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej wśród dzieci, uwrażliwianie młodego pokolenia na kulturę, historię i obyczajowość Śląska oraz promowanie młodych talentów. Nasze przedszkole reprezentowała Milena Guzy z grupy Słoneczka. Milence serdecznie gratulujemy udziału w tak dużej imprezie i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Wielkanoc

Każdego roku przed świętami wielkanocnymi  nasze przedszkole odwiedza Zajączek wielkanocny. Dziś przybył do naszych najmłodszych. Dzieci z radością poszukiwały ukrytych przez niego niespodzianek w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki okazały się znakomitymi tropicielami. Wśród drzew i krzewów odszukały swoje paczuszki, które po brzegi wypełnione były słodyczami i drobnymi upominkami.

Teatr Bajkowe Skarbki Śląska przedstawienie pt.” Zaczarowany ogród”.   

     

                                                                                       Marzec

Kodowanie na dywanie  wspiera holistyczny rozwój dziecka.
Podczas  zajęć  słoneczka  rozwijają uniwersalne kompetencje takie jak logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Warsztaty świec żelowych

Wyjazd do RCK Rydułtowy na spektakl ” Ach  ta Pipi”.

                                                                                        Luty

14.02 Balik

Dzień Pizzy u Słoneczek

Zajęcia z masą solną             

                                                                                        Styczeń

Dzień Babci i Dziadka   

                                                                                        Grudzień

Jasełka i ozdoby świąteczne

Świąteczne pierniki u Słoneczek

 Ojej cóż za zapach

cynamon, goździki

coś mi się wydaje,

że ktoś upiekł pierniki.

Świąteczne pierniki,

serduszka, dzwoneczki,

kształty przeróżne

nawet gwiazdeczki.

 

Zimowe zabawy w białym puchu 

Wirusoochrona

 Głównym celem powyższej akcji było pogłębienie wiedzy z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy oraz zwrócenie uwagi na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych. Działania edukacyjne przeprowadzone w naszym przedszkolu wzbogaciły wiedzę dzieci w zakresie zdrowia i higieny. Na zajęciach przypomniano w jaki sposób dbać o swoje zdrowie, omówiono przyczyny zachorowania oraz jak się zachować, gdy zauważymy u siebie objawy choroby, przypomniano również jak prawidłowo myć ręce oraz jak prawidłowo zakładać i ściągać maseczkę. Dzieci obejrzały wiele różnych projekcji na temat zdrowia i wirusów. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w okresie pandemii. Podkreślono również  jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, dostosowaniem ubrania do warunków pogodowych oraz szczepienia ochronne, które są najskuteczniejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. 

Dzieci były bardzo zainteresowane  akcją „Wirusoochrona”. Chętnie brały udział we wszystkich zajęciach zorganizowanych w przedszkolu. Podczas zajęć wykorzystywany był sprzęt multimedialny do oglądania filmów edukacyjnych: „Jak dokładnie myć ręce”, „Czyste rączki”, „Znikaj wirusie”, Przedszkolaki pokolorowały bakterię i wirusy, które były jednym z załączników dostarczonym przez sanepid.  Przeprowadziliśmy praktyczną naukę prawidłowego mycia rąk oraz zakładania maseczki. Dzieci uczęszczały także na zimowe spacery w celu hartowania swojego organizmu.

 

Świąteczne ozdoby u Słoneczek

 

13.12  Szkolno-przedszkolne Jasełka oraz kiermasz świąteczny

W tym roku dzieci z grupy Motylki i Słoneczka  przygotowały pod okiem swoich pań Jasełka. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali – stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, zaśpiewanie kolęd i pastorałek, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

Ogromne podziękowania należą się także Paniom z Rady Rodziców, które stworzyły przepiękny kiermasz świąteczny.

6.12 Wizyta Św.Mikołaja

Wtorek  – 6 grudnia… Jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. W naszym przedszkolu już od samego rana grupa Słoneczek i Motylków z  niecierpliwością nasłuchiwała dzwonka Świętego Mikołaja.

5.12 Dzień Górnika

Barbórka, święto wszystkich górników. Z tej okazji nasze przedszkolaki mogły gościć  górnika. Pan  Krystian Krause  opowiedział  dzieciom jak wyglądała Jego praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy, przybliżył nam etapy wydobywania węgla oraz zaprezentował górniczy galowy strój. Przedszkolaki zadawały panu Krystianowi wiele ciekawych pytań i z pewnością pogłębiły swoją wiedzę na temat kopalni.

Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za odwiedziny.

 

Słoneczka wykonały kartki świąteczne dla dzieci z oddziału onkologicznego 

Nieodzownym symbolem Świąt Bożego Narodzenia są kartki świąteczne wysyłane do krewnych i przyjaciół. Kartki, szczególnie wykonane samodzielnie, sprawiają radość wykonawcom a obdarowanym przysparzają wielu wzruszeń w naszym przypadku kartki trafiły do ciężko chorych dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki nim  poczuły się choć troszkę lepiej.

Tydzień teatru u Słoneczek

Zabawy w teatr oraz otwieranie domków z zadaniami z kalendarza adwentowego.

 

 

 

                                                                                     Listopad

25.11  Dzień Misia – bohatera dziecięcych bajek.

Tego dnia odwiedziła nas p.Alicja z biblioteki oraz uczennice naszej szkoły. Pani Ala opowiedziała przedszkolakom historię pluszowego misia, a dziewczyny przeczytały kilka bajek, w których występowały ulubione pluszaki . Na koniec wszyscy wzięli udział w zabawie “Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na koniec Słoneczka wykonały misie z paseczków kolorowego papieru i wcieliły się w niedźwiadki w fotobudce.

Wizyta ratownika medycznego

14 listopada w naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć Ratownika Medycznego – pana Szymona Kłoska.

Ratownik medyczny, to osoba, która uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.

Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Pan Szymon pokazał, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wzywać pomoc. Przedszkolaki poznały numery telefonów alarmowych.

Same mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomie.

Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Bardzo dziękujemy panu Szymonowi za wizytę w naszym przedszkolu. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy za rok.

 

                                                                                      Październik

Pasowanie na Przedszkolaka

Dzień 18  października pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy Motylki  i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

Dzieci z grupy Słoneczka zostały pasowane na starszaka.

Kodowanie na dywanie

Zbuduj to co ja.  Klasyczna  i bardzo lubiana przez dzieci zabawa.

Jesień

Sowa  praca plastyczna z jesiennych liści, to świetny pomysł na przestrzenną zabawę dla przedszkolaków.

 

Wrzesień 2022

Dzień Chłopaka w grupie Motylki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka u Słoneczek

 

Dzień bez zabawek – grupa  Słoneczka

Główny cel to : rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecięcej.  Zadaniem przedszkolaków było  stworzenie  według własnego pomysłu zabawki – wykorzystując surowce wtórne.

Dzień Kropki – grupa Motylki

Nasze przedszkole bierze udział w następujących projektach:

                                                                                Czerwiec

28.06 Wizyta u sąsiadów 

24.06 Zakończenie roku u Motylków

Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.

24 czerwca Motylki świętowały zakończenie roku przedszkolnego, a czy może być coś pyszniejszego niż lody w tak upalny dzień?

21.06 Lekcja ekologii

W dniu 21.06  odbyła się prelekcja ekologiczna na temat segregacji śmieci, którą przeprowadziła pani Karina Stępień – pełnomocnik wójta ds. infrastrukturalnych.
Podczas zajęć dzieci poznały zagrożenia związane z brakiem odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Dowiedziały się jak racjonalnie gospodarować wodę, energię i odpady. Przedszkolaki zrozumiały, że korzyści z segregacji śmieci są ogromne i jeśli chcą żyć w czystym środowisku sami powinni o nie zadbać. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie ustaliły, które przedmioty można poddać recyklingowi. Za udział w tej ciekawej lekcji ekologii dzieci otrzymały zabawki, za które serdecznie dziękujemy.

15.06  Wizyta strażaków z OSP Jejkowice.

Przedszkolaki wraz z wychowawcami składają serdeczne podziękowania pracownikom Ochotniczej Straży Pożarnej w  Jejkowicach za kolejne już spotkanie, podczas którego poznały zawód strażaka z bliska, za ciekawe opowieści oraz zaprezentowanie sprzętów i wozu strażackiego.

14.06 Wizyta pana Andrzeja Pająka

Andrzej Pająk organizuje pokazy z udziałem żywych zwierząt i potrafi o nich opowiadać w niezwykle ciekawy sposób. Jest hodowcą gadów, pająków, owadów  i ssaków.

Naszym przedszkolakom zaprezentował wiele rodzai motyli, ciem, chrząszczy , żuków oraz pająków.

Spotkanie z Andrzejem Pająkiem to nie tylko nauka, ale też świetna zabawa. Zwierzęta, które można dotknąć, obejrzeć z bliska, pogłaskać czynią, że żywe lekcje są dla wszystkich wielkim przeżyciem.

Dzień eksperymentów u Motylków

Przedszkoliada Motylków i Słoneczek

Głównym celem Przedszkoliady  jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, a także przygotowanie do podejmowania regularnego podejmowania ruchu teraz i w późniejszych latach. Sprzyja to ogólnemu rozwojowi dzieci, co przydaje się w codziennym życiu teraz i w przyszłości, ale także przy ewentualnym uprawianiu sportu w późniejszym wieku. Taka forma działania jest także mentalnym przygotowaniem dziecka do aktywności fizycznej i działania w grupie.

Przedszkolaki za swoje osiągnięcia w zawodach otrzymały medale, które wręczał dyrektor Mariusz Gawliczek.

1.06 Dzień Dziecka 

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany.

Nasze przedszkolaki miały tego dnia wiele uciech  – zamek dmuchany, wata i popkorn, malowanie na foli, malowanie twarzy, fotobudka  oraz wizyta Minionków, Kubusia Puchatka oraz Chase z Psiego Patrolu.

Za pomoc w organizacji tego wydarzenia dziękujemy zaangażowanym mamom z obu grup.

 

 

                                                                                  Maj

30.05

Wyjazd do RCK Rydułtowy na spektakl teatralny pt.” Jaś i Małgosia”.

27.05

Artos

24 .05

Wyjazd do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z kilkunastu angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Wystawę uzupełnia Majsternia, przestrzeń warsztatowa.

Dzień kosmosu

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu, który ma na celu zachęcanie do poznawania i odkrywania tajemnic Wszechświata.

 

20.05 Dzień Rodziny

Flower boxy – prezenty dla kochanych mam

Dzisiaj  grupę Motylki odwiedziła pani Iza Guzy z Decor&flowers Izabela Guzy i pomogła przedszkolakom stworzyć niepowtarzalne flower boxy, które będą prezentami dla mam. Dzieci wręczą je najbliższym podczas obchodów Dnia Rodziny.

Pani Izie serdecznie dziękujemy!

9 maja Dzień Bibliotekarza
Dnia 8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który rozpoczął tydzień książki u Motylków. Dlatego z tej właśnie okazji życzymy wszystkim pracownikom bibliotek  a zwłąszcza naszej niezastąpionej Pani Alicji wytrwałości i nowych pomysłów w propagowaniu czytelnictwa!
Dziękujemy za ciekawe zajęcia w bibliotece szkolnej.

Warsztaty mydlarskie           

Podczas zajęć dzieci miały niepowtarzalną okazję aby zrobić i przyozdobić swoje własne mydełko. Mogły wybrać jego kształt,kolor, zapach oraz dodać do niego różne elementy dekoracyjne. Takie warszaty to również dobra okazja do przypomnienia dzieciom o koniecznści dbania o higienę i mycie rąk.

                                                                                               Kwiecień

Ozdoby wielkanocne u Motylków

Motylki bardzo dziękują Pani Ani Bugdoł za piękne i przepyszne ciasteczka w kształcie jajek. Dzieci mogły je pomalować a po skończonej pracy zjeść paletkę z farbkami – co wywołało  najwięcej emocji.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. “Wiosna oczami dziecka”

Z przyjemnością informujemy,że konkurs plastyczny pt. “Wiosna oczami dziecka” – został rozstrzygnięty.

Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!

Po długich naradach jury konkursowe wybrało trzy zwycięskie prace:
1 miejsce : Oliwia ( grupa słoneczka)
2 miejsce :Matylda ( grupa słoneczka)
3 miejsce :Milena ( grupa motylki)

                                                                                      Marzec

 

Wiosenne sadzenie roślin w przedszkolu i zajęcia edukacyjne: „Od nasionka do rośliny”

Jesteśmy malarzami

Dziś motylki wcieliły się w malarzy i na sztalugach z opakowań po pizzy tworzyły swoje arcydzieła.

                                                                              

                                                                                       Luty

Walentynki

Balik

Serdecznie dziękujemy Pani Izie z Decor&flowers Izabela Guzy za przepiękną dekoracje sali! Stworzona  balonowa ścianka robiła ogromne wrażenie!

Styczeń

Dzień Babci i Dziadka  w stylu PRL  – Motylki

“Opowiemy Wam historię,
romantyczną niesłychanie,
jak to dziadek poznał babcię.
Co to było za spotkanie!
Działo się to wieki temu,
musisz wiedzieć przyjacielu,
o tych latach się mówiło,
że to czasy PRL-u.
Babcia z torbą siatkowaną,
gdzieś w kolejce z tyłu stała,
bo “rzucili” coś do sklepu,
lecz co kupi, nie wiedziała.
Dziadek za nią stał następny
(no bo wszyscy tak czekali),
a że nikt komórki nie miał,
więc ze sobą rozmawiali.”

Grudzień 

Przygotowania do świąt

 

Świąteczne kartki dla mieszkańców Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku

Okres świąteczny to czas otwartych serc, to czas otrzymywania ale także dawania i dlatego przedszkolaki wykonały kartki świąteczne, które trafiły w ręce tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia innych. Seniorzy byli wzruszeni i wdzięczni za pamięć.

Wkrótce planujemy sprawić pensjonariuszom kolejną niespodziankę, by wnieść w ich życie odrobinę radości, obtymizmu i wiary w ludzkie dobro.

 

06.12 Wizyta Św.Mikołaja

Dziękujemy Mikołaju dziękujemy,

Twoje dobro chętnie innym zaniesiemy.

Swym przykładem pokazujesz jak być szczodrym,

uczysz, jak pomagać innym, jak być dobrym.

Mikołaju nasz kochany

jesteś taki zabiegany

usiądź i odpocznij sobie

a my zaśpiewamy Tobie!”.

Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Motylki i Słoneczka nauczyły się piosenki, którą zaśpiewały tak wyjątkowej osobie. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny staruszek nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

Motylki

03.12 Wizyta górnika

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola tatę Szymona z grupy Słoneczka – górnika z KWK Zofiówka- Pana Bogusława. Nasz gość, ubrany w mundur galowy opowiedział dzieciom o maszynach górniczych, o codziennej pracy oraz o roboczym i galowym stroju górnika. Poznaliśmy także rodzaje węgla i sposoby ich wydobycia. Na koniec spotkania każdy przedszkolak wykonał czako górnicze . Serdecznie dziękujemy Panu Bogusławowi za wizytę i zapraszamy do nas za rok!

02.12 Ozdabianie pierniczków u Motylków

Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, pełne radości oraz obfitujące w tradycje i zwyczaje, które chcemy przekazywać naszym przedszkolakom. Czas przedświąteczny jest cudowny i wprowadza nas w magię świąt. Właśnie z tej okazji naszą grupę odwiedziła mama Maurycego, która specjalnie dla Motylków upiekła pierniczkowe domki! Zadaniem dzieci było przyozdobienie ich. Przedszkolaki ochoczo zabrały się do pracy i oczywiście nie mogły się powstrzymać przed skosztowaniem ozdób przeznaczonych na dekorowanie słodkości. Wizyta pani Ani upłynęła w miłej atmosferze, a dzieci były zachwycone obecnością naszego gościa. Serdecznie dziękujemy i polecamy się na przyszłość.

W oczekiwaniu na Św.Mikołaja 

                                             

                                                                                          Listopad

26.11 Dzień Misia

26 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem, a wszystkie piękne i wyjątkowe.

11.11 Święto Niepodległości

05.11 Dzień Postaci z Bajek

Październik

29.10 Dzień dyni

Motylki

Słoneczka

28.10 Wyjazd do RCK Rydułtowy gdzie   Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu  wystwiał spektakl pt.” Piękna i Bestia”.

26.10 Pasowanie Motylków na przedszkolaków, a Słoneczek na starszaków.

Pasowanie na przedszkolaka to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym  przedszkolakiem. Podczas uroczystości pasowania dzieci powiedziały wierszyki i zaśpiewały kilka piosenek , otrzymały też dypomy.

Dziękujemy uczennicom klasy 8b za wspaniały występ oraz zabawy taneczne z przedszkolakami.

Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie i przepiękny tort.

25.10 wizyta ratowników medycznych

Nasze przedszkole odwiedził zespół ratowników medycznych, którzy na codzień pracują w Jednostce Charytatywnej w Rybniku.

Zaprezentowali przedszkolakom , jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.  Podczas zajęć praktycznych, dzieci same  przeprowadzały resuscytację krążeniowo – oddechową oraz  układały swoich kolegów  w pozycji bezpiecznej bocznej. Na koniec Pani Iza i Pan Jakub pokazali przedszkolakom wnętrze karetki.

 

 

Teatr Bajkowe Skarbki  Śląska  przestawienie  pt.”Kapryśna królewna”

          Wrzesień 2021

30.09  Dzień Chłopaka

Słoneczka

Motylki

28.09  Światowy Dzień Jabłka z tej okazji w naszym przedszkolu zrobiliśmy pyszny, naturaly sok jabłkowy.

15.09 Dzień Kropki

 

                                                   CZERWIEC

 

Zbiórka karmy

W czerwcu  zakończył się Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak – Kreatywne Dziecko oto kilka naszych realizacji

Kiedy upał jest na dworze,
co ochłodzić Ciebie może?
Lemoniada, soki, woda,
krótko trwa taka ochłoda.
Lody zimne, lody pyszne,
dla ochłody fantastyczne!
Różne kształty lody mają,
wszystkim nam się podobają.
Ten okrągły, ten podłużny,
wygląd ich naprawdę różny.
W kubku, w rożku, na patyku,
lody form mają bez liku!

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Moja rodzina”

I miejsce – Paulina Granieczny

II miejsce- Karolina Unruch

III miejsce- Szymon Ucher

Wyróżnienie otrzymują:

Aneta Cichos

Lena Kubiak

Emilia Dobrowolska

Paulina Bugdol

Magdalena Bugdol

Eryk Jenderek

Oliwia Paszenda

Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę, serdecznie gratulujemy!!!

mgr Sylwia Drabik

mgr Wioleta Jenderek

 

Słoneczne zabawy starszaków, tak świętujemy dzień przyjaciela 

 

Kibicujmy Polsce – GOOOL! 

Teatr Bajkowe Skarbki Śląska pt. “Ciekawska Królewna”

Zawody Sportowe 

Pokaz Strażacki 

Dzień Dziecka 

Kochani Wszystkiego najlepszego !!!

“Bądź dzieckiem jak najdłużej
jak dziecko baw się, śmiej
i kochaj tak jak dziecko
i serce dziecka zawsze miej!”

 

                                                  MAJ

Coraz bliżej święto naszych kochanych rodziców, praca wre.. uchylimy tylko rąbek tajemnicy, dalsze poczynania już wkrótce 😉

Uwielbiamy pracować z różnymi masami – glina, kolorowa i pachnąca masa solna, gips ceramiczny a zimą sztuczny śnieg

Artyści 

Pogoda dopisała więc grupa Słoneczka zabrała farby, kartony i udała się w plener. Zobaczcie sami jak nam to wyszło 🙂

 

Niespodzianka dla Rodziców 🙂

Grupa Słoneczka sprawiła dla rodziców niespodziankę, a był nim powitalny dywan z kredowych obrazków dla Rodziców 🙂

                                                 KWIECIEŃ

Wiosenne kwiaty wykonane za pomocą plastikowych butelek

Dzień bez zabawek

Tęcza w butelce

Dzień pełen doświadczeń 

Co pływa, co tonie? Jak sprawić, aby jajko pływało? Co się stanie z jajkiem po zanurzeniu w coca coli, occie itp. Tego wszystgiego dziś dowiedziały się Słoneczka 🙂

MARZEC

Przygotowania do Wielkanocy

Wiosna

Ekologiczny świat – otrzymujemy papier czerpany

 

Poznajemy wszechświat

LUTY

Dzień Dinozaura

Dzień Kota

W świecie malarstwa – pędzlem malowane

Tydzień książki u Słoneczek

Wizyta w bibliotece szkolnej oraz własnoręczne wykonanie imiennych zakładek.

 

Walentynki

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

15 lutego roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko stworzyło walentynkę dla rodziców. Dzień Walentynowy z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

Wprowadzenie litery Sssss…

 

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu

Od samego rana roznosił się zapach smażonych pączków, które przygotowywały  panie kucharki. Dzieci obserwowały jak robi się pączki, oglądały film, nie mogły doczekać się podwieczorku. Tworzyły własne pączki oraz faworki z masy solnej oraz gazet i bawiły się przy tym doskonale.  Gdy nadeszła  pora z wielkim apetytem zajadały się pączkami z dżemem. Łasuchy prosiły o dokładkę.

 

Dzień Pizzy

 

Dzień Zdrowego Uśmiechu

Figury Geometryczne 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach. Już teraz rozmawiamy o możliwościach jakie  daje  nam  internet,  aby w przyszłości ograniczyć niepoprawne zachowania. W trosce o dobro dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE I ILE CZASU PRZY NIM SPĘDZA!

Doświadczenia – Biały śnieg jest czysty, a może brudny? Czy bańki mydlane zamarzają na mrozie?

 

 

Bal Karnawałowy

Hu! hu! ha! Nasza zima zła! A my jej się nie boimy.

Dzień Bałwanka

STYCZEŃ 2021

Dzień Babci i Dziadka

Wszystkiego najlepszego życzą Motylki i Słoneczka 

Ferie

U nas w ferie nie ma nudy!

Mija rok- poznajemy zegar

Ćwiczymy motorykę małą w grupie Motylki

GRUDZIEŃ 2020

Wesołych Świąt życzy Dyrekcja i Pracownicy Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Ziemi Śląskiej w Piecach. 

Pierwszy Dzień Zimy

Za oknem deszcz, a w naszej sali zrobiło się biało. Był biały walczyk, bitwa na śnieżki, zabawy z chustą animacyjną. Odpoczynek przy muzyce Vivaldiego – Zima. Dzieci zrobiły śnieżne krajobrazy, oraz bałwankowe rodzinki z rączek. Zabawy i emocji było bardzo dużo. Na koniec zobaczyliśmy bajkę królowa śniegu.

“Święta oczami dziecka” Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz grami edukacyjnymi ufundowanymi przez SP Piece.

“Świąteczna Kartka”– Konkurs zorganizowany przez przedszkole w Czernicy. Brawa dla szczęśliwców

Wigilia i prezenty pod choinką

Świąteczne pierniczki 

Jasełka

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3704762252903056&id=294559380590044

Przygotowania świąteczne

W tym tygodniu wprowadzaliśmy cyfrę osiem. Utrwalaliśmy samogłoski poprzez zmysły. Wiele radości dało nam przeciąganie liny oraz stworzenie wspólnej pracy- grupowa choinka z naszych rączek.

Rozpoznawaliśmy zapachy świąt? Malowaliśmy świąteczny plakat oraz odkodowaliśmy choinkę.

Poznajemy emocje. Tworzymy kodeks dobrego zachowania

 

Mikołaj

W naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość święty Mikołaj . Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Po śniadaniu poznaliśmy legendę o św. Mikołaju. A następnie udaliśmy się do sali  gdzie czekaliśmy na  spotkanie z miłym gościem. Powitaliśmy  św. Mikołaja wierszem i piosenką . Spotkanie z Mikołajem minęło  w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że  Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

Wysyłamy listy do Świętego Mikołaja…. Odliczamy, oczekujemy pełni nadziei

 

Dzień Górnika

,,Barbórka” obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w przedszkolu. Przedszkole odwiedził górnik emerytowany w galowym mundurze. Nasz gość opowiedział o ciężkiej pracy pod ziemią, znaczeniu tejże pracy w naszym codziennym życiu. Dzieci  zapoznały się ze strojem górnika oraz zwyczajach panujących na kopalni.

LISTOPAD 2020

Dzień Poczty

Lodowa kraina

Dinusiowy tydzień 

Dinozaury pojawiły się w naszej sali. Bawiliśmy się w archeologów i odkrywaliśmy co ukryło sie w jajku dinozaura. Czytaliśmy o nich ciekawostki. Robiliśmy dinusie z plasteliny. Piotruś przygotował pokaz z ruchomym dinozaurem. Dzieci były pod wrażeniem. Oglądaliśmy film edukacyjny.

Odkrywamy skamieniałości

 

Dzień Misia

W dniu 25.11.2020r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola przebrane w ulubione stroje. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie stroje były śliczne i wyjątkowe.
W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: “Dwa malutkie misie”, “Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzieci miały okazję degustować ulubiony przysmak Kubusia Puchatka – miód.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

Misiowy tor przeszkód został nagrodzony misiowymi przysmakami oraz dyplomem.

Zwierzęta Zimowe

Kończymy tydzień zwierzaków zapadających w sen zimowy.. Dzieci wykonały przepiękne jeże z masy solnej, a później utrwalaliśmy cyfrę 6 z plasteliny.

K – jak Król w Koronie.  Poznaliśmy kodeks dworski dawniej i dziś.

Pojedynek rycerski

PAŹDZIERNIK 2020

Zbiórka nakrętek dla chorego Tymka

Zebraliśmy prawie 40kg, worki odebrał tata chorego Tymka.

Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę.

 

Dzień Nauczyciela 

Owocowy tydzień

Owocowe szaszłyki

Nasze jesienne prace plastyczne 

Makieta miasta– poznanie zasad bezpieczeństwa

Projekt “Wymiana pocztówkowa”

WRZESIEŃ 2020

Projekt “Mały Miś w świecie wielkiej literatury “

Dzień Chłopaka 

Przyszła do nas pani Jesień

23.09.2020 Dzień Przedszkolaka

15.09 Dzień kropki w grupie Słoneczka 

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej sali od samego rana dzieci cieszyły się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie dzieci wspólnie bawili się przy muzyce, tańczyli z chusteczką haftowaną w kropki, losowali tajemnicze przedmioty z worka w kropki, wykonywali kropkowane prace plastyczne i ozdabiali teren szkoły kredowymi kropkami!
To był wspaniały i niezapomniany dzień!

“W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Gimnastyka na sali gimnastycznej. Później rozmawialiśmy o morskich skarbach- bursztynach. Uczyliśmy się nowej piosenki i poznaliśmy ciekawy instrument- Harfa. A na koniec zbudowaliśmy piękny wspólny ogromny zamek z piasku.

Wspominamy wakacje – wybraliśmy się nad morze, zbieraliśmy muszelki na plaży i uporządkowaliśmy je według koloru i kształtu. Zrobiliśmy małe morze z rybką szczęścia mam nadzieję, że trafiły do domu. Pani Sylwia Drabik zamieniła się w prawdziwego wędrowca, podróżnika i opowiedziała o górskich wyprawach. Dzieci były pod wrażeniem.

Zajęcia z elementami Integracji Sensorycznej- Masowaliśmy stopy, ręce… ćwiczyliśmy koordynacje ruchową. Zajęcia poprzedziliśmy zabawami z rytmiki.

Zajęcia przyrodnicze w grupie Słoneczka

Obserwowaliśmy wrzosy, owady a także wyszliśmy w teren, później układaliśmy rymy. Wszyscy super sobie poradzili. Byliśmy na placu zabaw przed i po obiadku.

Pierwszy dzień w przedszkolu 

Konkurs “Zaczarowana dynia – karoca Kopciuszka” – prace konkursowe